36 DRAMATIC SITUATIONS

08.06.2019

Studentka scénografie z Katedry alternativního a loutkového divadla Anna Romanova se inspirovala francouzským spisovatelem Georgem Poltim a jeho seznamem třiceti šesti dramatických situací.

Romanova přišla s nápaditým interaktivním představením, ve kterém se kombinují prvky loutkového, objektového a materiálního divadla.

Představení je určeno jen pro deset diváků. Na jevišti se nachází dva stoly, na jednom z nich je nespočetné množství různorodých věcí, např. vařič s hrncem, květina, zelenina, sirky, květináč s hlínou. Na druhém stole je zavřená skříňka s nápisem "beginning". Před skříňkou je svíčka, dvě dřevěné kostky a nakonec loutka na drátě - ovšem bez hlavy.

Představení začíná. Záhadná skříňka se otevírá a v ní se nachází 36 poliček a v každé z nich určitý typ hlav z různých materiálů. Začínáme: diváci postupně hází dvěma kostkami (36 je počet možných výsledků při hodu dvěma kostkami) a vyberou tak, jaká z hlav se loutce nasadí. Princip je po chvíli jasný. Ať už se loutce dostalo jakékoliv podoby, čekala jen na to, jakým dramatickým způsobem její život uhasne. Hlava cibule přeseknutá sekerou skončila v polévce na vařiči, hlava z nafouklého balónku praskla pod hořící svíčkou, hlava ve tvaru kasičky se rozlítla na několik kousků, když se loutka rozhodla skočit z vrcholu skříně (slečna, která házela kostkou, si dokonce mohla obsah kasičky odnést v pytlíčku), anebo hlava z křídy drasticky zničená o šmirgl papír. Diváci při pohledu na osudy loutky jen tajili dech. Společně se báli o její "život" a na závěr přichází smutek z toho, že se nedozví dalších 26 příběhů, které skříň ještě ukrývá. Dveře se totiž po posledním hodu kostkou zavírají. A s nápisem "the end" končí představení. Pokud se tedy diváci chtějí dozvědět další osudy loutky beze jména, budou muset přijít ještě jednou. 

Tereze Stejskalová


FOTO: Semion Kulikov