A KDO VYHRÁL TY MEDAILE?

12.06.2019

Třebaže jsme redakcí akce PQ Studio: Festival, musíme se zmínit i o našem velkém bratru, či poručníku, tedy Pražském Quadriennale, které probíhá paralelně na pražském Výstavišti. No - ne, že bychom přímo museli - my to děláme rádi!

Včera byly na slavnostním večeru rozděleny ceny odborné mezinárodní poroty a mezi nimi i ta nejvzácnější, nejprestižnější, nejzlatější, nejzáviděníhodnější, nejblyštivější a tak všelijak podobně - Zlatá triga.

A kdo ji nakonec vyhrál? Za projekt This Building Truly Talks ji získala Republika Severní Makedonie. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Nenechte se mýlit - až do roku 2019 byla známá pod názvem Makedonie.

Nejlepší expozici Zemí a regionů měla podle poroty Francie, Katalánsko a Maďarsko. Nejlepší kurátorský projekt přivezlo Lotyšsko. Ocenění za nejlepší design obdrželi umělci z Mexika, Chorvatska, Číny, Kanady a Austrálie - není ta spravedlnost poroty půvabná? Každý kontinent má jednu! Jsem si jist, že nebýt toho příšerného horka, mohli být obdarováni i designéři ledových scénografií z Antarktidy. Snad příště!

Cenu za celoživotní zásluhy získala dánská umělkyně a režisérka Kristen Dehlholm, která ve své práci často kombinuje scénografii a performativní umění. A cena dětského diváka? Ta letos poletí do Chile! Slušný chile-out...

Ale moment! Kde zůstala naše milovaná Česká republika? Že by letos nic? Ale ne, ba právě naopak - Česká republika, spolu s Filipínami a Itálií získala ocenění za Imaginaci ve studentské výstavě. To nás obrovsky těší nejen proto, že jsme sami studenti, ale proto, že to může znamenat nástup kvalitní umělecké krve.

Všem oceněným tvůrcům jménem celé naší redakce srdečně blahopřeji!


P.S. Pokud by někdo stál o detailnější přehled oceněných, nechť koukne na https://www.pq.cz/cs/vitezi-oceneni

Martin Tilšar.


FOTO: Alžběta Jungrová