28 STUPŇŮ A CHLEBÍČKY

24.08.2020

Za života hraběte Šporka dosáhly lázně v Kuksu dokonce většího ohlasu než dnes oblíbené lázně karlovarské. Za parného poledního slunce se u kukského pramene vracíme spolu s kolektivem vi.TVOR do autentického prostředí lázní, do doby, kdy české lázeňství právem znamenalo české stříbro a "chic" dovolenou.

Lázeňskou atmosféru nejvíce ilustruje živá dechovka, která vyhrává Šostakoviče nebo Škodu lásky, zatímco my se bavíme různými intrikami lázeňských zaměstnanců a jejich (jak jinak než nefunkčním) milostným trojúhelníkem. Lázeňští šviháci na kolonádách, čerstvý vzduch, park a klid. Staré nerezové kádě (v kterých jsem se toužebně chtěla smočit), lázeňské oplatky (na které se mi sbíhaly sliny) a do toho kýčovité labutě z napařovaných ručníků. Lázně nám ale naopak ukazují, co všechno nemravného se skrývá za pomyslnou bílou plentou lázeňských pokojů. Pozorujeme takové všední živoření, při kterém herci provádí různé bizarní ozdravné kúry. Všechny situace jsou úsměvné, podlé a plné lechtivé trapnosti. Pracovníci se opalují na lavičce, nacpávají se oplatkami, kterými za tónů Labutího jezera mimoděk krmí také ty ručníkové labutě. Právě hudba dokonale pointuje všechny ty emblematické gagy provedené s citlivostí a lehkostí. Tyto jednoduché skeče tak navrací život ojedinělému ryzímu humoru, který na nás dýchá z československé nové vlny 60. let, kterou tak miluju.

Magdalena Malinová

P.S. Musím se přiznat, že unavená a hladová redaktorka nanejvýš oceňuje snahu herců diváka orosit vodou a nakrmit lahodným chlebíčkem.

Taky se vám představení líbí, když je tam jídlo?


ZÁHADA JMÉNEM LÁZNĚ

vi.TVOR


Výzkumný a tvůrčí tým: Alžběta Vitvarová, René Vitvar, Štěpán Lustyk, Lukáš Bouzek, Maryana Kozak, Barbora Bočková, Tomáš Sosna

Hudba: Jan Červenka, Matěj Vošický, Šimon Janák/Eva Přívozníková

Hrají: Lukáš Bouzek/Štěpán Lustyk, MaryanaKozak/Marie Anna Krušinová, Barbora Bočková/Anita Gregorec, René Vitvar


FOTO: Michal Stránský