JE LIBO STRÁVIT NOC S MIMOZEMSKOU IDENTITOU?

12.04.2019

#CAMPQ1 Ticho před bouří. Všichni o tom vědí. Všichni o tom mluví - již za necelé dva měsíce se v Praze uskuteční dlouho očekávaný (přesně 4 roky!) 14. ročník mezinárodní přehlídky scénografie a divadelního prostoru Pražské Quadriennale (PQ)! Českou republiku bude reprezentovat zatím poněkud záhadný, ale často diskutovaný, projekt CAMPQ na ostrově Štvanice.

WTF, kde to jsem? CAMP - co?

Přece CAMPQ! OMG!

Tak teď už ale vážně.

Tak jo.

CAMPQ je megalomanská scénografická instalace pod širým nebem. Čeští scénografové vytvoří fiktivní tábor pro vesmírné uprchlíky, který bude návštěvníkům přístupný po celou dobu trvání Pražského Quadriennale. A nejen to. Během tří nocí celý prostor ožije právě vznikající imerzivní inscenací pro sedmdesát herců a pět set diváků. Jedná se o doposud největší plánovaný koprodukční projekt u nás, na kterém se podílí Jihočeské divadlo se svým souborem z činoherní scény a Malého divadla a nezávislá divadla Tygr v tísni a Divadlo LETÍ. A co se bude dít? Tábor navštívíte vy, Fénické ženy, technicky vyspělé Zeyris a zvířecí kmen Attas. Všichni jsou vesmírnými ekologickými uprchlíky, kteří se snaží adaptovat mezi nás, pozemšťany. Diváci tak budou mít možnost na vlastní kůži pocítit, co to znamená být vesmírným uprchlíkem a jaké to je, když dojde na střet čtyř odlišných kultur. Můžete si s mimozemšťanem vypít drink, vyslechnout si jeho příběh, prospat se v internačním táboře nebo se zúčastnit mimozemské veselice. A nejlepší je, že pokud zrovna nemáte rádi Prahu, budete si moct zajít do CAMPQ pokecat s ufonem i na Náplavce v Českých Budějovicích. Scénář píší dva čeští a dva katalánští autoři v rámci projektu Fabulamundi - Beyond Borders, jehož zástupcem v ČR je právě Divadlo LETÍ. V podstatě je CAMPQ pro PQ ideálním modelovým projektem. Jeho cílem je totiž maximálně propojit scénografickou výstavu s divadlem a zprostředkovávat co nejužší spolupráci scénografů s ostatními tvůrci.

Kurátorem a iniciátorem projektu je Ivo Kristián Kubák, umělecký šéf Tygra v tísni, který jako vůbec první u nás zrealizoval inscenaci, jenž obdržela nálepku imerzivní (GOLEM Štvanice, Tygr v tísni, 2013). V rámci PQ 2015 pak uvedl společně s dramaturgyní Marií Novákovou imerzivní instalaci GOLEM Cube, jež přímo navazovala na zmíněnou inscenaci a reprezentovala ČR. Vrchní režisérkou je Martina Schlegelová, umělecká šéfka JD. K dispozici má další tři režiséry, kteří společně tvoří vlastní dějové linky čtyř autorů a zároveň koordinují finální spolupráci. Je to již zmíněný Ivo Kristián Kubák, Petr Hašek, který také režíruje ve Vile Štvanice a v Malém divadle a čerstvý absolvent DAMU Tomáš Loužný. Tím, že se do celku promítnou různé tvůrčí poetiky, se zvýrazní odlišnosti mimozemských kultur. Hudbu složil Ivan Acher, mimo jiné kritiky oceňovaný (např. vítěz v kategorii Hudba v rámci Cen divadelní kritiky za rok 2018) autor opery Sternenhoch.

A proč o tom všem vlastně píšeme? Pasquil navázal spolupráci s tvůrčím týmem CAMPQ! Tak stay tuned, protože pro vás chystáme další příspěvky...


Kdy: světová premiéra 6. 6. 2019, reprízy Praha: 8. 6. a 10. 6., reprízy České Budějovice: 13.9. a 14.9.

Kde: ostrov Štvanice/náplavka v Budějovicích

Co: 10ti-denní instalace/open-air výstava/imerzivní performance

Kolik: cca 70 účinkujících, 500 diváků/repríza, 5x7 hodin

Vrchní režie: Martina Schlegelová

Režie: Martina Schlegelová, Ivo Kristián Kubák, Petr Kubák, Tomáš Loužný

Dramaturgie: Marie Špálová, David Košťák, Marie Nováková

Scénář: Claudia Cedó, Joan Yago, Marie Nováková, David Košťák

Scénografie a kostýmy: Aneta Grňáková, Anna Hrušková, Pavla Kamanová, Ivana Kannhäuserová, Kamila Polívková, Antonín Šilar, Ján Tereba, Jana Špalová, Jitka Pospíšilová

kolektiv redaktorů


Pokud nás nemáte rádi, nebo chcete vědět ještě víc: