CHCEŠ ZÍSKAT ZAMĚSTNÁNÍ? NESTUDUJ!

02.03.2021

#COVIDOVÉZÁPISKY #MARTIN: Když jsem byl mladý - a většina z vás si tu dobu snad bude pamatovat - byla na trhu práce módním hitem vysoká škola. Po vysokoškolských pozicích byl hlad a ne každý náctiletý dokázal nějakou takovou vystudovat. Pamatuješ, ne?

V dobré víře ve šťastný konec, nechal jsem tedy i já (osel!) za sebe dlouhá léta pracovat jiné a vydal se cestou tvrdého zocelování na škole, pro kterou jsem měl jen velmi málo předpokladů. Než jsem se však k titulu prostudoval, situace se změnila. Firmy šetří, vysokou školu má dnes každý, a přesto málokdo něco umí. Čím větší množství, tím menší hodnota, to je přeci jasné. A aby toho nebylo málo, když se podíváš po trhu práce, zjistíš, že pozic s označením "vysokoškolská" je velmi, velmi poskrovnu.

Co s tím? Pokud bych mohl někomu poradit, řeknu: nestuduj, nestuduj, nestuduj! Zrovna jako jsi před lety vystoupil z řady titulem, dnes z ní vystoupíš jeho absencí. Krom toho, jak jednou úspěšně obhájíš vysokoškolskou práci a složíš státní zkoušku, už nikdy se té přítěže nezbavíš. Nicméně žiješ-li ve městě, bude to chtít po základní škole přeci jen ještě něco. Na gymnázium zapomeň! Na střední odbornou také. Kdybych mohl jít ještě jednou já, šel bych nejspíš do učení, či na učňák, jak se někdy říká. Ovšem pozor - jistě ne na ten s maturitou! Ta se ti totiž potom na pohovoru, stejně jako vysoká škola, šeredně vymstí. A krom toho ji k ničemu nepotřebuješ. Řemeslo má zlaté dno, to platilo a platí stále. Jen si zkus dneska sehnat elektrikáře, topenáře nebo zedníka, který by na tebe měl čas! A o jejich příjmech si pak takový průměrný vysokoškolák může nechat jen zdát.

Půvabné na celém vysokoškolském problému také je, že neseženeš-li zaměstnání hned po škole, nemáš vinou absence odpracovaných hodin na hlavní pracovní poměr nárok na žádný typ státní podpory v nezaměstnanosti. Takže pokud studuješ a zdá se ti už teď, že prožíváš hubená léta, není to nic proti tomu, co tě čeká. Zvlášť pokud neumíš šetřit. Co se týče vznešených ideálů a morální odpovědnosti, osobně cítím, že ze strany státu je tohle zcela v pořádku. Proč živit někoho, kdo systému ještě ničím nepřispěl? Ovšem z druhé strany je třeba poctivě přiznat, že kdybych neměl chápající rodiče s otevřenou dlaní, byl bych již mrtev.

A nejlepší na konec? Nejde jen o to, že vysoká škola, jak jsem právě vyložil, je naprosto zbytečnou kvalifikací. Za sebe bych dokonce z dosud prožitého řekl, že titul dnes personalisty spíše odrazuje. Ale ještě horší je, že stejně jako dřív frčel Mgr. a Ing., dnes u firem frčí dřívější pracovní zkušenosti. Které, když studuješ od rána do večera čtyři dny v týdnu a půlku pátého, prostě nemáš. A když je nemáš, nikdo ti práci nedá. A když ti nikdo práci nedá, zkušenosti nezískáš. A když je nezískáš, tak je nemáš. A věř tomu nebo ne, zkušenosti dnes pomalu potřebuješ i na zametání ulic, což je mimochodem práce, kterou bych klidně dělal. Ale nikdo mi ji nedá, protože dvojnásobný vysokoškolák přece nemá na ulici co pohledávat - pokud tedy zrovna nechcípá hlady u popelnic.