JEDEN KUFŘÍK STAČÍ
Sympatický, obyčejně vypadající muž vchází v bílé košili a černém klobouku na prkna, která znamenají vlčkovický kulturní dům. Bum, prásk, výbuch! Z Tomáše Podrazila působícího ve Studiu DAMÚZA se stává čertík vypuštěný z krabičky - energicky prolamuje bariéru mezi sebou a publikem, neoblomně vtahuje do hry především dětské publikum, doslova lítá s loutkami po prostoru a hudebními nástroji jsou mu vlastní ústa.
Podrazil splňuje představu správně ulítlého loutkáře, který své řemeslo miluje a navíc mu rozumí. Inscenaci Golem využívající židovské motivy a volně tematizující staré legendy, zejména tu o oživlé postavě z hlíny, hraje zcela sám. V jedné postavě je autorem konceptu, režisérem, vypravěčem, hercem, hudebníkem i loutkovodičem několika loutek - manekýnů (Marie Hásková). Dřevěné loutky svou tělesnou konstitucí, která umožňuje specifický způsob animace, znázorňují vlastnosti a charakteristické typy jednotlivých postav - např. dumavý rabín má dlouhé nohy, a tak se může pohybovat pouze lehce nakloněný dopředu, jako by bloumal po místnosti.

Na jeviště jsou pozvání
také dětští diváci, kteří se stejně jako Podrazil stávají rovnocennými partnery
loutek. Golem je např. několikrát postaven do momentů, kdy se ho děti, hrající
malé vojáky, dokonce bojí a schovávají se před ním. Vnímají ho jako živou
bytost.
Přestože je syžet inscenace možná až příliš členitý a odbíhající od hlavní dějové linie, diváka drží a neustále aktivizuje energie multifunkčního (loutko)herce. Pohotově improvizuje se zamlklejším publikem, bleskurychle se proměňuje do několika různých postav, zpívá a až do úplného konce animuje manekýny s vervou a zápalem vzbuzujícím chuť si s nimi také hrát. Po skončení představení sbalí loutky do kufru a odjíždí svým řemeslem obveselovat zase jinde. A takhle to má být! Sláva nevymřelým loutkářům!
Sarah Slavíčková
GOLEM
DAMÚZA
Koncept, režie: Tomáš Podrazil
Scénografie: Marie Hásková
Hrají: Tomáš Podrazil
FOTO: Michal Stránský