LÁSKA PROCHÁZÍ ŽALUDKEM

22.08.2020

Hrabě Špork byl velikým milovníkem nejen mincí, ale i lovu a divadelních comédií. Svůj denní program často naplňoval právě těmito aktivitami. Nemůžeme si snad proto představit ideálnějšího místa pro Lov, než je právě kouzelné nádvoří hospitálu Kuks.

V inscenaci mužského žonglérského dua Bratři v tricku a dívčího tria Holektiv svádí boj o svou smyslnost a nadřazenost pohlaví skrze akrobatické umění. Skečové situace zkoumají význam lovu z různých úhlů pohledu. Postupně se dostává na povrch šílený kontrast zidealizovaného rituálu šlechty pohupující se v sedlech lesknoucích se koňů, mysliveckých kamizolkách a na straně druhé zkrvavené zvěřině visící ve vítězných rukou. Skvěle vystižená česká nátura s dechovkou střídá temnou elektronickou hudbu a zobrazený zápas o život. Moderní tanec, žonglování a složité akrobatické kousky jsou organicky vklíženy do vtipné situační komedie o tom, že lidé a zvířátka k sobě nemají tak daleko. Na pohádkově osvícený a zamlžený palouček přibíhá tanečnice/laňka, za kterou se plíží lovec s pistolí. Tato situace se však postupně obměňuje. Maskulinní muž a predátor míří svůj úd/pistoli kolem podbízivě kroutících se ženských křivek, které ještě před chvíli znázorňovaly nevinné cupitání kopýtek laňky, a v člověku se náhle probouzí animální pudy. Zvěř nehybně leží v trávě a z ampliónu slyšíme rozkaz: "Odkliďte zvěř." Zavěšené dívčí tělo pod řezem nože pouští své paže a padá na zem. Čistá duše dívky je pokořena, srdce možná zlomeno a muž si brousí nůž a flintu na svůj další úlovek.

Lov ústí v metaforu vývoje vztahu mezi mužem a ženou. Kam se ztratí všechna ta vášeň? Krásná zvířátka se proměňují v uťáplé manželky a dvojí význam lovu je vyhnán do maxima. Závěrem se stává rozjetý myslivecký candrbál plný obžerství, kde jsou do chřtánu postupně vkládány všechny ty nevinné oběti, které jsme spatřili běhat po nádvoří.

Magdalena Malinová


LOV

Bratři v tricku & Holektiv


Koncept a režie: Veronika Poldauf Riedlbauchová

Výprava: Marianna Stránská

Hudba: Julie Lupačová

Lighting design: Ondřej Kyncl

Producent: ART Prometheus, Michaela Holbíková

Interpretace: Andrea Vykysalá, Karolína Křížková, Eva Stará, Adam Jarchovský a Václav Jelínek


FOTO: Michal Stránský