MEDVÍDEK HLEDÁ DŮM, ZN.: VÍC JAK 25 NA VÝŠKU

25.08.2020

Malý plyšový medvídek si hledá domov. Do jeho původního domečku v kmeni stromu se totiž nevejde pochybně získaná sklenice medu. Dům má dvacet, sklenice má dvacet pět. V hospodě U Čuňase se mu tak různá zvířátka postupně snaží pomoct najít bydlení, každé trochu po svém. Ptáček mu dá seno, pavouk pavučinu a zebra mu svaří klec jako ze ZOO. Nakonec mu liška doporučí získat stavební povolení a postavit dům. Za to však zaplatí většinou svého medu, takže se nakonec vejde s malou sklenicí do svého původního obydlí.

Inscenace Kde budeme bydlet? od uskupení vi.TVOR vyniká schopností okouzlit děti i dospělé, což u loutkových představení pro děti rozhodně není samozřejmostí. Nápaditá scénografie se neustále ve svižném tempu proměňuje a dynamizuje tak jednoduchý příběh. Obrácením desky stolu se z lesa stane hospoda, prskavkou se sváří klec, pavučinu znázorní provázek na cívce, posuvný pás, který podává hostům pivo v hospodě a převáží medvídka po úřadu - vše funguje účinně a společně s nasazením herců a plyšovými manekýny vytváří energickou podívanou plnou neskutečného množství vtipných situací.

Co mě však okouzlilo nejvíc, je lehké naťuknutí množství problematických témat v našem světě, kterými si tvůrci nepodbízivě získávají i dospělé diváky. Například igelitový pytlík, co vletí na medvídka u jeho stromu, a troubení silničním kuželem, který z lesa zvířátko vyhání. Nenápadné, ale zcela očividné krádeže medvídkova medu na úřadech a množství papírů, pod kterými malá ubohá od medu upatlaná hračka není za chvíli vidět. Zároveň princip toho, že si na sebe přinesl neštěstí sám - kdyby si nechtěl chamtivě uchovávat celou sklenici medu, do svého domečku by se vešel.

Body navíc získávají tvůrci samozřejmě za rozdávání chlebů s medem, které rozradostní diváka už na začátku. Ale i bez svačinky bych představení ocenila jako jednu z nejdůvtipnějších a nejzábavnějších loutkových inscenací pro děti, co jsem zatím viděla.

Alexandra Ratajová


KDE BUDEME BYDLET?

vi.TVOR


Tvůrčí tým: Alžběta Vitvarová, René Vitvar, Štěpán Lustyk, Patrik Hradecký

Hrají: René Vitvar, Štěpán Lustyk, Milan Vedral


FOTO: Michal Stránský